Un pasionat Porsche a cumpărat un 959 Sport cu doar 332 de kilometri la bord
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
În 1986, Porsche 959 era cea mai rapidă mașină de stradă produsă de constructorul german. Atingea 320 km/h și era principalul rival pentru Ferrari F40. Porsche 959 a fost dezvoltată pentru a concura în celebra grupă B din Campionatul Mondial de Raliuri. Versiunea de stradă era extrem de avansată tehnologic pentru acea vreme. A fost produsă timp de trei ani și doar 337 unități au fost fabricate. Porsche 959 avea 450 CP dezvoltați de un motor boxer de 2.8 litri cu șase cilindri.
Un exemplar special a fost vândut zilele acestea. Este vorba de un Porsche 959 Sport din 1988 cu numărul de șasiu 001. Acest model special era cu 100 kg mai ușor decât versiunea normală prin eliminarea sistemului de reglare a suspensiei, a închiderii centralizare, a geamurilor electrice și a oglinzii retrovizoare de pe partea pasagerului. Exemplarul din imagini are doar 332 km la bord și a aparținut unui mexican care l-a ținut în garaj timp de 23 de ani fără să îl pornească nici măcar o dată.
Mașina a fost descoperită de un dealer specializat din Marea Britanie care a recondiționat-o și deja a vândut-o unui fericit pasionat.Via | carscoop
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Japonezii de la Subaru au înregistrat oficial o nouă marcă, ce anunță o potențială divizie de mașini electrice. Noua marcă, botezată STe, a fost deja înregistrată în Germania. (29.03)
-
Un nou studiu realizat de o platformă de verificări auto online arată că și mașinile electrice la mâna a doua pot avea kilometrajul falsificat. În Europa, fiecare a 7-a mașină electrică second-hand are kilometrajul fraudat. (29.03)
-
Comisia Europeană a ajuns la un acord cu guvernul Germaniei care permite vânzarea de mașini noi cu motoare termice, alimentate cu combustibili sintetici, și după 2035. Informația fost confirmată de către Frans Timmermans, vice-președintele Comisiei Europene. (27.03)
-
FOTOSPION: Imagini cu noua Dacia Duster 3. Debut la finalul lui 2023
-
Am văzut pe viu noul Renault Espace și am aflat cum s-a transformat monovolumul în SUV
-
Acesta este Lamborghini Revuelto, urmașul lui Aventador: e un hibrid cu 1.015 CP
-
Noul Hyundai Sonata facelift: versiune N Line și instrumentar digital curbat
-
PREMIERĂ: Am aflat detalii despre viitorul Renault R5 electric: va fi mai ieftin decât Zoe
Comentarii (2)