Un tren cu peste 200 de automobile Dacia a deraiat în Austria
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dacia a primit o veste proastă astăzi, după ce un tren care transporta 208 maşini din România către Franţa a deraiat în apropiere de localitatea austriacă Bludenz. Accidentul a dus la avarierea gravă a aproximativ aproximativ 200 de exemplare Logan, Sandero şi Duster, însă o cifră oficială urmează a fi făcută publică în orele următoare. Primele informaţii vorbesc despre daune serioase, întrega garnitură fiind evaluată la aproximativ 5 milioane de euro.
Se pare că accidentul a fost cauzat de o defecţiune tehnică a trenului, care a ieşit de pe şine în timp ce circula cu aproximativ 60 de km/h. Din cele 16 vagoane ale garniturii, 10 au deraiat într-o curbă, unde se pare că frânele au încetat să funcţioneze. După alţi 100 de metri, şi restul vagoanelor rămase pe şine au avut aceeaşi soartă, mecanicul fiind şi el rănit în urma accidentului feroviar. Din fericire, vagoanele s-au oprit înainte de o casă aflată în apropiere.
Autorităţile locale au mobilizat la faţa locului peste 100 de oameni, care vor avea însă nevoie de câteva zile pentru a elibera locul incidentului şi pentru a putea permite reluarea traficului feroviar către şi dinspre Germania.
foto | Reuters
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Dacia in Romania
-
Dacia Dokker Preţ: 9.250 - 14.400 €
-
Dacia Dokker Stepway facelift Preţ: 12.300 - 14.200 €
-
Dacia Dokker Van facelift Preţ: 9.280 - 11.880 €
-
Dacia Duster Preţ: n/a - 18.950 €
-
Dacia Lodgy Preţ: 9.500 - 15.450 €
-
Dacia Lodgy Stepway facelift Preţ: 12.900 - 15.350 €
-
Dacia Logan facelift Preţ: 6.950 - 12.650 €
-
Dacia Logan MCV facelift Preţ: 7.900 - 13.650 €
-
Dacia Logan MCV Stepway Preţ: 12.090 - 13.990 €
-
Dacia Sandero facelift Preţ: 7.150 - 13.300 €
-
Dacia Sandero Stepway 2020 Preţ: n/a €
-
Dacia Sandero Stepway facelift Preţ: 11.200 - 13.600 €
Ultimele stiri din Intern
-
Nokian Tyres a atins oficial borna de un milion de anvelope produse la noua sa uzină de la Oradea. Producătorul de anvelope are ca obiectiv producerea a 6 milioane de anvelope pe an la fabrica românească. (22.12)
-
Versiunea îmbunătățită a Daciei Logan poate fi comandată în România. Prețurile pornesc de la 14.950 de euro, cu TVA inclus, iar primele exemplare vor fi livrate în primăvara anului 2026. (19.12)
-
Chinezii de la Geely lansează pe piața din România noul Starray EM-i. SUV-ul echipat cu un sistem de propulsie plug-in hybrid pornește de la 36.990 de euro. (18.12)
-
Final de epocă: Jaguar a încheiat producția ultimului său model cu motor termic

-
RECORD: Conceptul Renault Filante a parcurs 1.008 km fără reîncărcare

-
BYD Seal U a fost cel mai vândut model PHEV în Europa, în ultimele 11 luni

-
Nume fals

-
Ce mașini au înmatriculat europenii în primele 11 luni: Volkswagen pe primul loc
















Pe de altă parte, mă întreb ce se va întâmpla cu maşinile astea? Probabil că multe vor fi reparate şi vor ajunge prin showroom-uri ca noi-nouţe. :D
Asta-i cel mai important ;))
O problema ar putea fi termenul de livrare depasit care s-ar putea sa aduca niste penalitati. (depinde cum e contractul..)
Ganditi mai mult decat o curca?
Mai stii? Poate ca tot raul e spre bine si acest dezastru sa fie cea mai buna reclama a Daciei pentru piata din Austria.
ca s-au indoit niste table ...mare rahat...
ca nu au murit oameni....mare noroc..
Oricum ar fi Dacia castiga, noi romanii castigam...!
Nu mai fiti suparati...fiti bucurosi!
Masina mea personala nu e Dacia, dar nu arunc cu rahat in marca asta doar pentru ca e romaneasca. O chestie de economie si matematica pura: cum dracu sa compari un Logan de 8000 eur cu un Golf de 20 000 eur si apoi sa spui ca Loganul nu e bun?
Dacia este pentru romani la fel cum este Mercedes pentru vest europeni...adica e preferata de cei trecuti de 40 de ani nu de cei de 20 care critica Dacia pe forumuri pe de-o parte si pe partea cealalta cauta piese de schimb la dezmebrari pentru mandrul lor Golf III