Audi lanseaza A5 Sportback si noul A8 anul acesta
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Chiar daca industria auto nu da semne de revigorare pana in prezent, Audi are planuri mari pentru 2009. Constructorul din Ingolstadt intentioneaza sa isi largeasca gama cu cel putin un model anul acesta si sa improspateze unul din produsele deja existente pe piata.
Rupert Stadler, presedintele consiliului de conducere al Audi, a declarat de curand, in cadrul intalnirii anuale a actionarilor, ca brandul german vrea sa lanseze anul acesta noua generatie a modelului A8 si un model complet nou bazat pe actualul A5.
Surpriza se pare ca este noul A5 Sportback, sedanul coupe pe care specialistii il anticipau inca de anul trecut. Noul coupe cu patru usi nu va fi altceva decat o versiune de productie a conceptului cu acelasi nume, dezvaluit la inceputul anului in cadrul Salonului Auto de la Detroit. Modelul ar putea fi chiar surpriza pe care nemtii o promiteau odata cu sarbatorirea celor 100 de ani de existenta pe 16 iulie.
Cel mai nou membru in gama Audi va imprumuta probabil motorizari familiare cum sunt : 2.0 TFSI si 211 cai putere, V6-le de 3.0 litri, supraalimentat de 290 cai putere si acelasi V6 de 3.0 litri, aspirat normal, de 240 cai.
Stadler a declarat ca modelul va fi o solutie pentru toti clientii modelului A4 care vor sa evolueze dar sa isi pastreze intacta identitatea brandului.La sfarsitul lunii noiembrie Audi va aduce pe piata si noua generatie a modelului A8, spionata deja in timpul testelor. Potrivit lui Stadler, noul sedan de lux va fi cel mai sportiv din clasa sa si va redefini notiunea de premium la nivelul interiorului.
Oficialul Audi a lasat sa se inteleaga si ca actualul Q5 va beneficia anul viitor de o versiune hibrida. Tot in 2010, fanii Audi vor putea sa se bucure de prezenta pe piata a noului model A1, un an mai tarziu in showroom-uri urmand sa isi faca aparitia si rivalul lui BMW X1, SUV-ul compact Q3.
via | Carscoop
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Volkswagen a prezentat câteva noutăți pentru modelele T7 Multivan și California. Cele două modele primesc un design ușor revizuit al părții frontale, un habitaclu cu ecrane mai mari și un nume de model nou pentru piața din Marea Britanie. (12.06)
-
Dodge anunță oficial revenirea modelului Charger pe piața europeană. Modelul de performanță va fi disponibil pe Bătrânul Continent atât în versiuni cu motoare termice, cât și în versiuni electrice. (10.06)
-
Mercedes-Benz a anunțat două versiuni noi pentru noul GLC Electric. Una dintre acestea este versiunea de bază, care are un preț de pornire de 64.700 euro în Germania. (10.06)
-
Noul Audi Q7: design complet nou și motor V6 diesel mild-hybrid

-
Noul concept BMW M Neue Klasse anunță primul M3 electric din istorie

-
Opel confirmă noul Astra și noul Corsa: patru modele noi până în 2030

-
Stella Li, vicepreședinte executiv BYD: producția de automobile în Ungaria va începe la finalul anului 2026

-
Succesorul lui Ford Fiesta va avea versiuni de performanță













Noroc cu Mercedes ca mai da idei altor producatori !
subscriu si eu la parerea voastra :))