Mini Cooper S ar putea primi un motor diesel de la BMW
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Potrivit britanicilor de la Autocar, inginerii BMW au testat un model MINI echipat cu un propulsor diesel provenit de pe modelul BMW 120d. Momentan, Mini are un singur model diesel, care este propulsat de o unitate dezvoltata in colaborare cu PSA. Motorul diesel de 2.0 litri va fi montat transversal si va fi disponibil doar pe modelele Mini Cooper S si John Cooper Works.
In urma instalarii acestui propulsor, Mini ar putea avea un model diesel care dezvolta 150 CP. Versiunea John Cooper Works Diesel a lui Mini ar putea fi echipata cu un propulsor provenit de pe BMW 123d. Acest model ar putea sa dezvolte circa 204 cai putere, ceea ce ar face modelul Mini sa fie extrem de rapid.
Prototipurile acestor modele Mini vor fi asamblate in Munich pe o linie speciala de asamblare si vor fi testate in luna mai. Daca toate testele vor decurge conform planului, noile modele Mini Cooper S Diesel vor fi disponibile anul viitor, dupa Salonul Auto de la Geneva.
Via | Autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Mini in Romania
-
Mini Cabrio facelift Preţ: 22.432 - 39.378 €
-
Mini Clubman Preţ: 23.622 - 39.309 €
-
Mini Countryman Preţ: 27.489 - 40.915 €
-
Mini Hatch 3 usi facelift Preţ: 19.219 - 35.213 €
-
Mini Hatch 5 usi facelift Preţ: 20.171 - 30.524 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Honda Civic tocmai a primit un facelift. Pe lista îmbunătățirilor regăsim o serie de modificări estetice discrete, atât la exterior cât și la interior, inclusiv jante noi și o culoare exterioară proaspătă. (01.08)
-
Honda a confirmat oficial o nouă generație pentru modelul Prelude. Modelul sportiv al japonezilor revine după o pauză de 24 de ani și va fi prezentat oficial în septembrie. (31.07)
-
Leapmotor va deschide comenzile pentru SUV-ul său electric B10 în România începând din luna septembrie. Modelul electric al chinezilor va fi plasat în gamă sub C10. (30.07)
-
Cireașa de pe tort
-
Ford: producția la uzina de la Craiova a crescut cu 26% în primele 6 luni
-
Cupra, record de vânzări în prima jumătate a anului 2025. Formentor rămâne vedeta
-
Opel Astra primește o versiune hibridă mai puternică: start de la 38.500 euro
-
Porsche 911, ediție specială pentru România: omagiu adus celebrului Transfăgărășan
Comentarii (0)