Mitsubishi va prelungi acordul sau cu Peugeot si Citroen
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Japonezii de la Mitsubishi ar putea sa extinda perioada de valabilitate a contractului pe care l-au semnat cu francezii de la PSA. Astfel, modelele Outlander, 4007 si C-Crosser ar putea avea fiecare cate un succesor, care va fi dezvoltat in paralel de catre cei trei constructori. Mai mult decat atat, Peugeot ar putea prelua platforma lui Mitsubishi i-MiEV, care va da nastere unui model electric intitulat ion.
Peugeot ion va fi interpretarea europeana a lui Mitsubishi i-MiEV si va reprezenta grupul PSA in lupta cu ceilalti constructori europeni pe segmentul vehiculelor electrice. Modelul Peugeot ion va utiliza tehnologie Mitsubishi si va fi comercializat sub marca Peugeot, cu un design potrivit marcii frantuzesti. Astfel, Peugeot ar putea utiliza platforma lui Mitsubishi i-MiEV pe care va aplica o caroserie prezentata pe unul dintre conceptele sale. Peugeot a prezentat deja conceptul modelului ion, care prezinta un design diferit de cel al lui i-MiEV in timp ce utilizeaza o arhitectura similara.
Grupul PSA are deja un colaborator japonez pentru constructia de modele de clasa mini, de data aceasta fiind vorba de cei de la Toyota. Impreuna, Toyota, Peugeot si Citroen au dezvoltat si construit modelele Aygo, 107 si C1. Acestea apeleaza clientela fiecarei marci in parte care doreste un model de clasa mini, in timp ce utilizeaza aceleasi solutii tehnice dar cu un design diferit.
Via | Autoblog.it
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Revizuirea amplă a gamei de modele Audi va include un nou SUV vârf de gamă numit Q9, a confirmat constructorul german de automobile de lux. (04.11)
-
Așteptarea este aproape de final pentru noua Toyota Hilux. După luni de speculații, constructorul auto a confirmat în sfârșit că noua generație va fi dezvăluită în Thailanda, pe 10 noiembrie, însoțită de primul teaser oficial. (04.11)
-
Ediția limitată BMW M340i xDrive 50 Jahre Edition marchează jumătate de secol de producție pentru Seria 3. (04.11)
-
Dacia va lansa un model nou în 2026: va fi rival pentru Skoda Octavia

-
Toyota prezintă primul concept al mărcii de lux Century

-
Noul concept Toyota Corolla anunță prima generație electrică a modelului

-
Ferrari deschide oficial reprezentanța din România. Noul Amalfi, oaspete de seamă

-
Noul concept Mitsubishi Elevance: SUV hibrid cu 4 motoare electrice













Comentarii (2)