Lancia Delta ar putea ajunge in SUA sub logo-ul Chrysler
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
In incercarea sa de a redeveni un brand dorit pe piata din Statele Unite, Chrysler se foloseste de toate cartile puse pe masa de Fiat. Americanii planuiesc sa concureze pe segmentul compact din SUA, unde activeaza in prezent Volkswagen Golf si Audi A3 Sportback.
Dar cum dezvoltarea unui model complet nou ar fi deosebit de costisitoare pentru un constructor care abia s-a dezmeticit din faliment, ramane solutia imprumutului. De aceasta data salvarea ar urma sa vina de la Lancia si al sau model Delta, care ar putea fi comercializat in urmatorii ani pe piata din Statele Unite sub logo-ul Chrysler.
Modelul compact este candidatul perfect pentru piata americana, calitatea materialelor interioare urmand sa satisfaca cerintele clientilor de peste Ocean si sa apropie brandul Chrysler de acel sector premium la care viseaza. Delta ar urma sa multumeasca publicul american si atunci cand vine vorba de motorizari, sub capota modelului urmand sa se regaseasca unitatea pe benzina 1.8Di Turbo de 200 de cai putere si dieselul 1.9 MultiJet Twin Turbo de 190 de cai putere.
Speculatiile sunt intarite de recenta nominalizare a lui Olivier Francois, omul sub comanda caruia s-a nascut Delta, in functia de responsabil al brandului Chrysler. Colaborarea dintre cele doua branduri ar putea sa dea nastere in viitor si unei noi generatii a modelului Thesis dezvoltata pe platforma viitorului 300C, care se anunta un adevarat rival pentru segmentul sedanurilor de lux.
via | Autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Producătorul chinez de mașini electrice Xpeng a început oficial producția de vehicule electrice în Europa. Xpeng s-a asociat cu producătorul austriac Magna Steyr pentru a începe producția locală a modelelor electrice G6 și G9. (16.09)
-
Constructorul auto american Ford urmează să elimine 1.000 de locuri de muncă la uzina sa din Köln, la începutul anului 2026. Compania a invocat cererea scăzută pentru vehicule electrice. (16.09)
-
Mercedes-AMG, divizia de performanță a constructorului german, ia în calcul o versiune electrică pentru modelul său de performanță AMG GT. Marca germană evaluează în aceste momente dacă un asemenea model este viabil. (16.09)
-
Euro 7 mai face o victimă: Audi va retrage motorul său cu 5 cilindri în 2027
-
Înlocuitorul lui Ford Focus va fi un SUV compact: lansare în 2027
-
Stellantis schimbă macazul: va continua să vândă mașini cu motoare termice și după 2030
-
Italienii prezintă un nou concept creat la cererea Volkswagen
-
Renault Megane electric, eclipsat de noile 4 și 5. Francezii schimbă strategia
Comentarii (0)