Şeful GM: Restructurarea Opel trebuie accelerată
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dan Akerson, şeful General Motors, a declarat recent că divizia europeană a companiei trebuie să accelereze şi să regândească restructurarea mărcii Opel. Deşi situaţia GM Europe este pe drumul cel bun, Akerson susţine că piaţa din Europa urmează să treacă printr-un "nor", în urma căruia vor scădea vânzările. Opel a înregistrat pierderi în ultimii ani, iar cei de la GM Europe încearcă să remedieze problemele prin restructurarea mărcii. Potrivit primelor estimări interne, marca urma să devină profitabilă începând cu 2012, dar socotelile americanilor ar putea fi încurcate de situaţia economică a unor state din Europa.
Uzinele GM din Europa lucrează la doar 80% din capacitate, pe fondul cererii reduse pe respectiva piaţă. Previziunile companiei de a atinge un echilibru între venituri şi cheltuieli ar putea fi prea optimiste pentru anul 2011, având în vedere pierderile de 292 milioane de dolari înregistrate în al treilea sfert al anului curent. Oficialul General Motors a declarat că problemele întâmpinate în prezent în Europa sunt aceleaşi cu cele care au dus la colapsul american al corporaţiei: producţia ridicată şi cererea insuficientă.
Aşadar, pe lângă faptul că uzinele europene nu produc la 100% din capacitate, cei de la GM pierd bani şi din cauza vânzărilor slabe.Dan Akerson a dat exemplul unor competitori din Europa care au început să se adapteze la noua situaţie. Directorul GM a vorbit despre francezii de la Peugeot, care au disponibilizat 6000 de persoane în Europa. În timp ce americanii se gândesc la reducerea forţei de muncă, sindicaliştii din Europa îşi anunţă nemulţumirea privind aceste intenţii. Totodată, Akerson subliniază necesitatea companiei de a-şi reduce pierderile şi de a-şi mări marja de profit pentru a putea reinvesti mai mulţi bani în dezvoltarea produselor noi.
Via | DetroitNews
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Opel in Romania
-
Opel Adam (2013-prezent) Preţ: 12.140 - 16.220 €
-
Opel Adam Rocks Preţ: 14.270 - 17.940 €
-
Opel Astra Preţ: 15.010 - 23.400 €
-
Opel Astra OPC (2012-prezent) Preţ: 28.110 €
-
Opel Astra Sports Tourer Preţ: 15.820 - 24.770 €
-
Opel Cascada (2013-prezent) Preţ: 21.750 - 29.865 €
-
Opel Corsa Preţ: 16.410 - 19.410 €
-
Opel Corsa (2014-prezent) Preţ: 11.110 - 18.540 €
-
Opel Corsa (3 usi) Preţ: 11.110 - 18.810 €
-
Opel Corsa Van Preţ: 12.010 - 12.210 €
-
Opel Crossland X Preţ: 13.350 - 20.700 €
-
Opel Grandland X Preţ: n/a - 33.300 €
-
Opel GTC Astra (2011-prezent) Preţ: n/a - 26.955 €
-
Opel Insignia Preţ: 20.400 - 35.400 €
-
Opel Insignia Country Tourer Preţ: 24.500 - 37.430 €
-
Opel Insignia Sports Tourer Preţ: 21.500 - 36.500 €
-
Opel Meriva facelift (2014) Preţ: 13.910 - 20.530 €
-
Opel Mokka X Preţ: 15.690 - 27.355 €
-
Opel Movano (2010-prezent) Preţ: 24.915 €
-
Opel Movano Combi (2010-prezent) Preţ: 28.525 €
-
Opel Vivaro Preţ: 20.955 €
-
Opel Zafira facelift Preţ: 20.720 - 27.680 €
Ultimele stiri din Industrie
-
Polestar a anunțat că administrația președintelui Donald Trump obligă constructorul de automobile electrice să înceteze vânzarea de vehicule noi în Statele Unite începând cu anul 2027, pe fondul intensificării măsurilor adoptate de Washington împotriva automobilelor cu legături tehnologice cu China. (26.06)
-
Celebrul institut american JD Power a publicat topul calității din industria auto. Pe prima poziție, la general, s-a clasat Porsche, dar Ford a fost numărul 1 la mărcile de volum. (26.06)
-
Tesla a anunțat recent că începând din luna octombrie a acestui an, producția uzinei sale din Berlin va crește cu 20%, ajungând la 7.500 de vehicule pe săptămână. (26.06)
-
Skoda prezintă noul Peaq: navă amiral cu 7 locuri și 640 km autonomie

-
Zeekr a înregistrat un record de pre-comenzi pentru noul 7GT. Disponibil în România

-
Noul Morgan Midsummer Coupe: primul coupe al mărcii după 11 ani

-
PREMIERĂ: Am văzut pe viu noul Renault Megane electric facelift. 5 lucruri esențiale

-
BYD Group ia cu asalt Goodwood Festival of Speed: 8 modele noi













Acelasi management idiot va rezolva si Opel-ul daca GM nu primeste de la bolsevici niste basculante de dolarei. Nu de alta, dar reforma pe care o prevede nea Caisa asta seamana izbitor cu reforma pe care o face Basel prin Rumanica de vreo 3 ani...
http://www.youtube.com/watch?v=1hhJ_49leBw
Nu sindicatele sunt de vina pentru situatia actuala a industriei auto americane sau a orasului Detroit, oricat de jalnic ar arata el...Sindicatele au o vina foarte mica pentru situatia actuala (dupa parerea mea, nu au nici o vina). Vina cea mai mare este a managementului care a cedat mult prea usor (si se pare in schimbul unor avantaje mai putin ortodoxe) niste drepturi (a se citi privilegii chiar) fara a urmari interesul general pana la urma: supravietuirea companiei.
O vorba veche suedeza spune ca "nu-i prost ala care cere ci ala care da"... Muncitorii germani de la Volkswagen sunt sindicalizati si extrem de vocali si, ce sa vezi, Volkswagen nu a dat faliment desi nu-si bate joc de proprii muncitori...