Masinile electrice japoneze ar putea suna precum potcoavele cailor
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Silentiozitatea periculoasa a modelelor hibride si electrice din Japonia ar putea fi incheiata abrupt de catre legile din aceasta tara. In urma introducerii pe piata a modelelor extrem de silentioase, care nu puteau fi auzite de catre pietoni pe piata din Japonia, Ministerul Transporturilor din aceasta tara lucreaza la un program de reglementari pentru modelele electrice si hibride si nivelul minim de zgomot pe care trebuie sa il emita acestea. Japonezii vor sa protejeze atat copiii, cat si cetatenii in varsta cu probleme ale auzului.
Pietonii ar putea fi avertizati de sunete similare cu ticaitul unui semafor pentru orbi sau de sunetul pe care il fac potcoavele cailor atunci cand ating asfaltul. Cei de la Nissan au creat deja cateva echipe de cercetare pentru a vedea care este cel mai potrivit sunet pe care sa il ataseze vehiculelor electrice pe care le-au dezvoltat. Oficialii Nissan nu sunt convinsi de faptul ca sunetul pe care trebuie sa il faca vehiculele electrice trebuie sa fie neaparat mecanic.
Cei de la Nissan vor sa utilizeze un sunet care sa nu fie nici prea avantgardist, dar nici prea plictisitor, care are rolul de a calma soferii si pasagerii deopotriva. Pe langa asta, sunetul trebuie sa fie familiar pentru oameni si ar putea avea o referinta in natura.
In ciuda deliberarilor si cercetarilor pe care le fac cei de la Nissan, oficialii din Ministerul Transporturilor ar putea alege sunetul unui motor cu combustie interna, in ciuda propunerilor care includ sunetul unei ape curgatoare, sau sunetul pe care il face vantul atunci cand trece printre frunzele unui copac.Via | Telegraph
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Consideri că stilul tău de condus este cu adevărat unul responsabil? În traficul de zi cu zi, micile tale obiceiuri contează: o frânare bruscă, o accelerare puternică, un viraj luat prea din scurt sau o privire aruncată spre telefon influențează siguranța unei călătorii și pot avea consecințe nefericite. (27.05)
-
Porsche a depus un brevet pentru un nou sistem de răcire. Marca germană ar putea să readucă în viitor celebrul său motor răcit cu aer. (21.05)
-
Gigantul american de tehnologie anună o serie de îmbunătățiri pentru Android Auto, dar și pentru mașinile care au sistemul multimedia cu Google built-in. Pe listă regăsim o interfață nouă. (13.05)
-
Volkswagen: Mașinile cu motoare termice vor fi înlocuite în timp de cele electrice

-
Prețuri noul Mercedes-Benz Clasa C electric în România: start de la 64.000 euro

-
Noul Fiat Grizzly: SUV cu două variante de caroserie

-
Audi: prima imagine cu noua generație Q7

-
Prețuri noul Cupra Raval în România: start de la 26.000 de euro













Ce spuneti de cloncanitul unui TDI de la VW,din orice an,ramane la alegere... :)))))))))
Sunete de cai...iiiihaaaa...iiiihaaaa...nu merge, sparie copchii.
Apă curgătoare...nu, că le vine pietonilor să facă pipi.
Vânt printre copaci...noaptea, pe străzi secundare e prea de horoare groaznică, ţi se face pielea măciucă de găină.
Nu ştiu..eu propun claxon d-ăla cu trompeţică şi pară de cauciuc.
putini mai stiu de unde vin "horoare groaznica" si "pielea parul maciuca de gaina"..........
si mai zic asa: poti si cu bicicleta sa lovesti pe cineva destul de rau ! si la biciclete tre sa faci tu dring-dring ca sa stie lumea sa se fereasca. plus ca tre sa se uite si pietaunii in jur !
si mai bine sa ii intrebe pe copii.... ah, ba nu, caci atunci, pe langa cum arata deja electricele, o sa si sune ca Pokemon.
poate ar trebui si fumul cumva simulat....
Ps. merci @ivanoff
La fel ca si Leq m-am prapadit de ras. NU ma pot opri din ras :)))
La mai multe comentarii de genul
Despre silentiozitatea masinilor electrice, ce sa spun? Eu as echipa pietonii cu niste vibratoare sau electrosocuri care sa-i atentioneze daca schimba banda / directia de mers fara sa se asigure si fara sa semnalizeze (cu ochii sau cu mainile) si daca electromobilul care se apropie de el se afla in unghiul mort. Iar daca nici asa nu reactioneaza, atunci sa li se blocheze automat franele pana se trezesc si constata ca n-au ajuns, inca, la serviciu, desi trebuiau sa iasa, deja, din tura.
zi-mi si mie te rog "de unde vin "horoare groaznica" si "pielea parul maciuca de gaina".........."
am cautat pe google si nu am reusit sa gasesc, si chiar m-ai facut curios
scuze de offtopic, dar intr-adevar super comentariile