Platforma lui Porsche Panamera va fi folosita si pentru alte modele din grupul VAG
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Volkswagen va folosi platforma lui Porsche Panamera pentru a crea alte modele, pe care le va comercializa la un pret mai scazut. Germanii de la Volkswagen vor face aceasta miscare pentru a profita cat mai mult de pe urma noii achizitii, respectiv compania Porsche AG. Astfel, platforma lui Porsche Panamera ar putea prinde viata si sub sigla Bentley, Audi, Bugatti sau Lamborghini.
Cel mai probabil, platforma lui Porsche Panamera va ajunge pe un model din gama Bugatti. Aceasta speculatie este bazata pe faptul ca sasiul lui Panamera este construit din otel, iar Bugatti beneficiaza de cele mai puternice motoare din grupul VAG, iar masa sporita a sasiului Porsche din otel nu va fi o problema pentru acestea. Bentley cauta o plaforma din aluminiu pentur noul Continental, pe cand Audi foloseste deja platforme din aluminiu, ceea ce ar exclude prezenta sasiului Porsche in gama celor doi producatori.
Lamborghini are deja conceptul unui coupe cu patru usi, respectiv Estoque Concept, ceea ce inseamna ca platforma lui Porsche Panamera nu va fi fabricata niciodata in Sant’Agata. hibrid in anul 2010.
Platforma lui Panamera va fi folosita de grupul VAG pana in anul 2017, cand productia acestui model ar putea fi oprita. Pana atunci, germanii de la Porsche ar putea introduce un motor V6 in gama, precum si unVia | Insideline
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Honda Civic tocmai a primit un facelift. Pe lista îmbunătățirilor regăsim o serie de modificări estetice discrete, atât la exterior cât și la interior, inclusiv jante noi și o culoare exterioară proaspătă. (01.08)
-
Honda a confirmat oficial o nouă generație pentru modelul Prelude. Modelul sportiv al japonezilor revine după o pauză de 24 de ani și va fi prezentat oficial în septembrie. (31.07)
-
Leapmotor va deschide comenzile pentru SUV-ul său electric B10 în România începând din luna septembrie. Modelul electric al chinezilor va fi plasat în gamă sub C10. (30.07)
-
Cireașa de pe tort
-
Ford: producția la uzina de la Craiova a crescut cu 26% în primele 6 luni
-
Cupra, record de vânzări în prima jumătate a anului 2025. Formentor rămâne vedeta
-
Opel Astra primește o versiune hibridă mai puternică: start de la 38.500 euro
-
Porsche 911, ediție specială pentru România: omagiu adus celebrului Transfăgărășan
Comentarii (0)